4 lipca 2022
Muzeum Józefa Czechowicza

Spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem, które odbędzie się  w Muzeum Józefa Czechowicza 6 lipca 2022 roku (środa) o godzinie 18.00.

Podczas spotkania porozmawiamy o twórczości prof. Pawła Śpiewaka. Szczególną uwagę zwrócimy na książkę „Księga nad księgami. Midrasze”, za którą autor w 2005 roku został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W czerwcu 2022 roku ukazało się drugie, uzupełnione, wydanie tej publikacji, zawierającej rozważania na temat pierwszej księgi Biblii, a zarazem pierwszej księgi Tory – Bereszit, czyli Księgi Rodzaju.  Jest to „swoista wędrówka po świecie Księgi Rodzaju, zaglądanie pod podszewkę opisywanych tam wydarzeń, próba dopowiedzenia i wyjaśnienia poszczególnych jej wątków. To również opowieść o dziejach żydowskich w ogóle – o religii, kulturze i tradycji.”                         

Bohater spotkania – syn znakomitych poetów, Anny Kamieńskiej i Jana Śpiewaka –  opowie także o atmosferze domu rodzinnego, pełnego książek i ludowych świątków, w którym „wiersze były podstawowym językiem mowy”. Ponadto wspomni o swojej ulubionej powieści Kamieńskiej dla dzieci „W Nieparyżu i gdzie indziej”, która już niebawem – w jego wykonaniu – ukaże się w formie audiobooka. Nie zabraknie też refleksji na temat wspólnych rozmów matki i syna o Biblii  oraz tęsknoty za przerwanym dialogiem. Jak pisze Paweł Śpiewak: „Wszystko, co robię dziś, jest jakąś kontynuacją tych rozmów, poszukiwaniem narzędzi do zrozumienia Biblii, których wtedy nie mieliśmy”.

Prof. dr hab. Paweł Śpiewak – socjolog, historyk idei, publicysta, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w latach 2011–2020. Autor wielu książek, m.in. „Gramsci” (1977), „Ideologie i obywatele” (1991),  „W stronę wspólnego dobra” (1998), „Obietnice demokracji” (2004), „Księga nad księgami. Midrasze” (wyd. I – 2004, wyd. II – 2022), „Pamięć po komunizmie” (2005), „Żydokomuna” (2012), „Pięć ksiąg Tory. Komentarze” (2012), „Wieczny Hiob” (2018). W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w kategorii „Pisarstwo religijne lub filozoficzne” za całokształt twórczości.

zaproszenia na spotkanie z lewej opis z prawej zdjęcie autora obok zdjęcie kobiety wszystko na zielonymprzeźroczystym tle

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp