24-01-2016 - 24-01-2016
Archiwum wydarzeń

“Trzech Mozartów” na Zamku Lubelskim 24.01.2016

24 stycznia 2016 r. o godzinie 18.00

Galeria Malarstwa XVII–XIX wieku.

 

Prezydent Miasta Lublin
zaprasza na koncert pod tytułem:

“Trzech Mozartów”

W programie utwory Leopolda, Wolfganga i Xawerego Mozartów w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Wirtuozi Lwowa pod dyrekcją Serhija Burko.

Organizator koncertu: Miasto Lublin
Współorganizator: Muzeum Lubelskie w Lublinie

– wstęp wolny –

Szczegółowy program koncertu:

Leopold Mozart – Sinfonie in F­dur;
Franz Xawer Mozart (Mozart Lwowski) – sześć piosenek ze słowami europejskich poetów romantyków, solistka – Marianna Laba (sopran);
Wolfgang Amadeusz Mozart – Rondo; solistka – Oksana Potapowa (skrzypce);
Wolfgan Amadeusz Mozart – Serenata notturna;
Wolfgang Schroeder – Eine kleine Lachmusik;
Dyrygent – Serhij Burko.

 

Serhij Burko


Urodzony w Złoczowie (obw. lwowski). Po ukończeniu Lwowskiego Liceum muzycznego studiował w Konserwatorium Lwowskim im. M. Lysenki, które ukończył w 1979 r. jako skrzypek u prof. B. Kaskiwa, a w 1999 r. jako dyrygent u prof. I. Juziuka. Od 1989 roku i po dzień dzisiejszy pracuje jako kierownik artystyczny Lwowskiej Filharmonii. Znany na Ukrainie i poza jej granicami organizator wielu projektów artystycznych (Międzynarodowego Festiwalu „Wirtuozi”). Założyciel, kierownik artystyczny i dyrektor Orkiestry Kameralnej „Wirtuozi Lwowa”, która z sukcesem występuje w wielu krajach (Polska, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Watykan, Słowacja, Czechy, Kolumbia, Ekwador). W dorobku orkiestry szereg CD, wydanych na Ukrainie i za granicą. Intensywnie i sukcesywnie pracuje w kierunku rozwoju ukraińsko- polskich, włoskich, niemieckich kontaktów. Bezpośrednio przez niego były nawiązane kontakty w znanymi wykonawcami i dyrygentami z tych krajów, co stało się początkiem współpracy z wieloma festiwalami i sprzyja integracji ukraińskiej kultury muzycznej w Europie i na świecie. Serhij Burko – znany muzyk, dyrygent i współorganizator wielu miedzynarodowych projektów, które zdobyły międzynarodowy rozgłos. W 1999 r. został odznaczony jako „Zasłużony działacz sztuki Ukrainy” za doniosły wkład w rozwój kultury narodowej i sztuki (4.11.1999), 20.04.2005 otrzymał Honorowe odznaczenie ministra kultury „Za osiagnięcia w rozwoju kultury i sztuki”, 04.11. 2009 – otrzymał honorową odznakę Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. 27.10.2009 – Dekretem Prezydenta Ukrainy nadano mu honorowy tytuł Artysta Narodowy Ukrain

Orkiestra Kameralna „Wirtuozi Lwowa”


Orkiestra została założona w 1994 r. w Filharmonii Lwowskiej. Składa się z najlepszych lwowskich muzyków kameralistów. Wielu z nich ma na swym koncie wspólne występy ze znanymi symfonicznymi i kameralnymi orkiestrami Europy. Zasadniczy skład orkiestry 20-40 muzyków.
W repertuarze orkiestry znajdują się utwory muzyczne różnych epok i stylów od Bacha i Corelliego do współczesnej ogólnoświatowej i ukraińskiej muzyki. Orkiestra często koncertuje ze znanymi dyrygentami i solistami – śpiewakami i instrumentalistami z Polski, Austrii, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Niemiec. Zespół gościł na występach we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Watykanie, Danii. Brał udział w wielu polskich festiwalach, m. in. w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Sandomierzu, Kielcach, Przemyślu, Szczecinie. Orkiestra współpracowała z polskimi dyrygentami, takimi jak: Jerzy Maksymiuk, Czesław Grabowski, Józef Wiłkomirski, Szymon Kawalla, Tomasz Szreder, Roman Rewakowicz oraz solistami – Teresą Żylis-Garą, Wadimem Brodskim, Kają Danczowską, Bogusławem Morką, Izabellą Kłosińską, Arturem Jaroniem i wielu innymi. Kierownik artystyczny orkiestry zasłużony działacz sztuk Ukrainy Serhij Burko ukończył Lwowskie Konserwatorium im. M. Łysenki w klasie skrzypiec i dyrygentury. Jak dyrygent uczestniczył w kursie mistrzowskim we Freiburgu (Niemcy). Jego styl prowadzenia orkiestry wyróżnia bogata manualna technika i szczególna preferencja do wykonywania utworów kompozytorów okresu romantyzmu, które są zawsze głęboko przemyślane, liryczne i subtelne, a jednocześnie pełne ekspresji. Koncertmistrzem orkiestry jest Wolodymyr Duda – muzyk znany na Ukrainie i poza jej granicami, wspaniały interpretator współczesnej i klasycznej muzyki, solista – instrumentalista, zasłużony artysta Ukrainy. Muzycznym konsultantem orkiestry jest wybitny ukraiński dyrygent profesor Jurij Luciw-Ludowy artysta Ukrainy, laureat państwowej nagrody Ukrainy im. T. Szewczenki.

 

Zdjęcie dyrygenta

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp