Warsztaty kuchni żydowskiej

Ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej były wielokulturowym „tyglem”, w którym mieszały się różne narodowości, języki, religie i obyczaje. Jednym z elementów, który w szczególny sposób stał się odbiciem tego przenikania była kuchnia.

Chcąc przybliżyć ten ważny element naszego dziedzictwa, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów kulinarnych. Pierwsze z nich poświecimy tradycyjnej kuchni żydowskiej. Spotkanie odbędzie się 18 czerwca w Lublinie i przeprowadzą je edukatorki z JCC Krakow (Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie).

Uczestnicy warsztatów poznają zasady koszernej kuchni wraz z jej surowymi regułami.  Kuchnia żydowska w ciągu wieków podlegała różnym wpływom i na ziemie polskie przyniosła wiele potraw sięgających swoimi korzeniami Bliskiego Wschodu. Dania te do dziś goszczą na polskich stołach (np. chałka czy maca). Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, uczestnicy przystąpią do przygotowywania specjałów kuchni żydowskiej.

I warsztat, godz. 11.00

Przygotujemy kulki macowe oraz tradycyjnego kugla ziemniaczanego. Obie potrawy są idealne na Pesach, święto żydowskie, w czasie którego obowiązują specjalne zasady koszerności.

II warsztat, godz. 14.00

Nauczymy się zaplatać tradycyjne chałki na Szabat oraz usmażymy latkesy, które królują na chanukowym stole.

Każdy warsztat potrwa ok 3 godzin. Przed rozpoczęciem spotkania uczestnicy będą poproszeni o wypełnienie ankiety, których analiza pozwoli poznać oczekiwania wobec Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Zapewniamy produkty spożywcze do przygotowania potraw, dużą dawkę wiedzy i świetną atmosferę. Na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

 

Organizator: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Zgłoszenia: edukacja@mzwdr.pl

Termin: 18 czerwca 2023 r.

Miejsce: Kooperatywa Lubelska, ul. Kowalska 1, Lublin


Logotypy programu EOG

Wydarzenia realizowane jest w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”. Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 483 000 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest zbudowanie trwałego międzynarodowego partnerstwa oraz sieci polsko-norweskiej współpracy.

Beneficjent: Muzeum Narodowe w Lublinie
Partner projektu: Muzeum Historii Kultury w Oslo

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp