wernisaż wystawy Natalii Prokopiak-Latosińskiej Mixed Media

Zapraszamy na wernisaż wystawy Natalii Prokopiak-Latosińskiej „Mixed Media”, który rozpocznie się 16 grudnia (piątek) o godz.18.00 w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3.

 


Natalia Prokopiak-Latosińska jest autorką ponad 30 projektów graficznych książek, wykonanych na zlecenie Wydziału Artystycznego UMCS, Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Lubelskiego oraz osób prywatnych. W2016 roku artystka została wyróżniona za projekt, opracowanie graficzne i skład publikacji w 56. Konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2015 organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w Warszawie. 
Wystawa Mixed Media to jedna z pierwszych wystaw indywidualnych młodej artystki, będąca podsumowaniem jej twórczości z ostatnich lat. Ekspozycja łączy w sobie różne dziedziny sztuki. Zostaną na niej zaprezentowane m.in. książki zaprojektowane przez artystkę. Są to głównie albumy malarstwa, grafik i fotografii lubelskich artystów i pracowników naukowych, katalogi wystaw, a także publikacje popularnonaukowe. Fascynacje artystki książką – jako pięknym przedmiotem, dziełem sztuki, swoistą kreacją artystyczną – stanowią powód, dla którego zrodził się pomysł na wystawę właśnie w tym miejscu – w Muzeum Józefa Czechowicza. Awangardowy poeta dwudziestolecia międzywojennego był przecież bibliofilem – miłośnikiem książek, którego życie było bardzo mocno związane ze słowem drukowanym. 
Prezentacja twórczości obejmuje również zestaw prac wykonanych w dziedzinach sztuki takich jak tkanina artystyczna, eko-art, techniki własne z pogranicza rysunku i pozłotnictwa. „Kolekcja”, „Struktury”, „Szpulki”, „Shibori”, „Spirale” – to cykle prac, które stanowią znaczącą część ekspozycji. Są one efektem twórczych eksperymentów i poszukiwań artystki, łączenia technik i różnych mediów. 

 

Natalia Prokopiak-Latosińska – urodozna w Lublinie. Ukończyła Liceum Plastyczne im. C. K. Norwida (dyplom ze specjalizacji Tkanina artystyczna). Jest absolwentką I stopnia Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego. Studiowała na Wydziale Artystycznym ISP UMCS na kierunkach: Grafika (dyplom z grafiki projektowej w pracowni prof. Piotra Lecha) oraz Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mariusza Drzewińskiego). 
Brała udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych m.in.: Międzynarodowych Spotkaniach ze Sztuką w Lublinie, Międzynarodowym Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej w Bytomiu, w wystawach jubileuszowych Związku Polskich Artystów Plastyków OL, VII Triennale z Martwą Naturą, BWA w Sieradzu, 23. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. W 2020 roku miała miejsce wirtualna prezentacja prac w Galerii online Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w ramach Galerii Objazdowej OL ZPAP.

czarno biały plakat wystawy Mixed Media

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp