07-11-2022 - 08-01-2023
Muzeum Józefa Czechowicza, Wystawy

Wystawa: Artur Przybysz „Akwarelowy spacer po mieście Lublinie”

To jedna z prezentacji „Objazdowej Galeria Sztuki ZPAP 2022” – projektu realizowanego dzięki wsparciu Miasta Lublin

Organizatorzy:

Związek Polskich Artystów Plastyków, Okręg Lubelski
Muzeum Narodowe w Lublinie, Oddział Muzeum Literackie, Filia Muzeum Józefa Czechowicza

Miejsce prezentacji: Muzeum Józefa Czechowicza, Lublin, ul. Złota 3

Wernisaż 9 listopada 2022 r. o godz. 18.00

Czynna do 3 grudnia 2022 r. w dniach i godzinach otwarcia Muzeum

 

9 listopada 2022 r. (w środę) o g. 18.00 zapraszamy do Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3 w Lublinie na wernisaż wystawy Artura Przybysza „Akwarelowy spacer po mieście Lublinie”. Jest to jedna z prezentacji „Objazdowej Galeria Sztuki ZPAP 2022” – projektu realizowanego dzięki wsparciu Miasta Lublin. Jej organizatorami są Okręg Lubelski Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Muzeum Literackie, Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Ekspozycja będzie czynna do 3 grudnia 2022 r. w dniach i godzinach otwarcia Muzeum.

Artur Przybysz urodził się, mieszka i tworzy w Lublinie. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS. Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz  Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Lublinie, a także w Bełżycach, Castrze (Słowenia), Drohobyczu (Ukraina), Kozłówce, Radomsku, Wrocławiu i Zakrzówku. Początkowo tworzył w technice olejnej, obecnie wypowiada się głównie w akwareli. Inspirują go przede wszystkim architektura i pejzaż. Motywem przewodnim ponad czterdziestu prezentowanych na wystawie prac jest dawny Lublin, widziany zarówno za dnia, jak i nocą.

Jak pisze Łukasz Wiącek w katalogu towarzyszącym wystawie, „jego obrazy tworzą barwną mapę Lublina, której unikalność buduje ciepłe światło oraz ugrowa kolorystyka wypełniająca utrwaloną na papierze architektoniczną tkankę miasta. Z niezwykłą umiejętnością artysta oddaje transparencję powietrza oraz aluzyjną grę światła i cienia. W nocnych widokach miasta intuicyjnie utrwala rzeczywistość, a tym samym to co w niej ulotne – krótkotrwałe wrażenie i nastrojowość chwili. Przybysz powraca do tych samych motywów, za każdym razem przetwarzając je, poszukując kadrów malarskich – kreując ten sam wycinek otaczającej go rzeczywistości w zupełnie inny sposób. […] Twórca rzadko maluje akwarelą w plenerze, lecz zawsze podczas spacerów rejestruje kadry lubelskiego Starego Miasta przy pomocy szybkich szkiców lub fotografii, które stanowią wyłącznie zapis subiektywnych odczuć artysty, oraz utrwalają bogactwo efektów świetlnych. Później transformuje je na akwarele tworzone w pracowni. Artur Przybysz jest uważnym obserwatorem, zafascynowanym miastem w jego wszystkich odsłonach. W jego pracach ulice czy miejskie place otoczone kamienicami, zapomniane podwórka i zaciszne zaułki stają się naocznymi świadkami przeszłości miasta i jego nieustannych przemian – przestrzeniami skrywającymi tajemnice dawnego Lublina. […] Artysta w swoich widokach miasta pozbywa się nadmiaru elementów, takich jak szyldy, reklamy czy drogowskazy niejednokrotnie zasłaniające bogate dekoracje lubelskich kamienic. Uwagę skupia natomiast na wybranych motywach, akcentując je światłem i barwą oraz stosując nietypowe kadry architektury.”

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp