24-05-2023 - 31-05-2023
Archiwum wydarzeń

XXII Majówka z Panem Prusem

28 maja 2023 r., Nałęczów

Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, filia Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa serdecznie zapraszają na XXII Majówkę z Panem Prusem.

Majówkę rozpoczniemy o godzinie 9.40 oprowadzaniem kuratorskim po wystawie stałej w Muzeum Bolesława Prusa na ul. S. A. Poniatowskiego 39. Weźmie w nim udział sam Pan Prus, który niedługo potem wsiądzie w bryczkę i pojedzie do Parku Zdrojowego w Nałęczowie. Po tradycyjnym złożeniu kwiatów pod pomnikiem pisarza przez uczniów Szkoły Podstawowej w Sadurkach, Pan Prus będzie przechadzał się alejkami nałęczowskiego parku i częstował uczestników wydarzenia cukierkami. Podczas spaceru spotkamy bohaterów jego utworów – na Majówkę przybędą postacie znane m.in. z Lalki, Katarynki, Antka i Anielki. Nie zabraknie pań i panów przebranych w stroje inspirowane modą drugiej połowy XIX wieku. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów zaprosi uczestników Majówki na pokaz jazdy na bicyklu. Spacer będzie okazją do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Panem Prusem.

O godzinie 12.30 zaprosimy naszych gości do przyłączenia się do literackiego korowodu, który przejdzie z Parku Zdrojowego w Nałęczowie do siedziby Muzeum Bolesława Prusa.

Jako pierwsi majówkową scenę przejmą uczniowie nałęczowskich szkół podstawowych. Będą recytować wiersze Ewy Szelburg-Zarembiny, wystąpią w spektaklu Katarynka opartym na motywach noweli Bolesława Prusa, wreszcie zaproszą publiczność na turniej Koło fortuny. Natomiast wewnątrz muzeum pan Tomasz Balik, nauczyciel i popularyzator wiedzy o autorze Lalki, opowie o najcenniejszych obiektach z jego autorskiej kolekcji poświęconej pisarzowi.

Na scenie ustawionej przy budynku muzeum o godzinie 14.30 zacznie się koncert Piosenki literackie Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Adama Jarząbka i Darka Kwiatkowskiego. Usłyszymy m.in. utwór Lalka, czyli polski pozytywizm. Natomiast o godzinie 17.00 zapraszamy na koncert zespołu Pojazzja – zasłuchamy się w poezji Joanny Koszałki oraz inspiracjach jazzowych Kamila Szymańskiego. W przerwie pomiędzy koncertami, o godz. 16.00, zaprosimy uczestników Majówki do Sali Wystaw Czasowych naszego muzeum na prezentację multimedialną Bolesław Prus w social mediach przygotowaną przez Tomasza Balika.

Wszyscy uczestnicy Majówki będą częstowani przez Pana Prusa cukierkami, na gości czeka też darmowa wata cukrowa i popcorn. Od godziny 14.00 do 16.00 zapraszamy dzieci na warsztaty plastyczne, które odbędą się na werandzie Muzeum Bolesława Prusa.

PROGRAM: 28 maja 2023 roku

9.40 Pamięć przedmiotów – zwiedzanie muzeum z udziałem Pana Prusa, oprowadzanie kuratorskie

10.30 „Cwałuję tedy na ulicę, buch! w dorożkę…!” – przejazd Pana Prusa bryczką po ulicach Nałęczowa

Park Zdrojowy  11.00–12.30

11.00 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Bolesława Prusa przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach. Przywitanie uczestników XXII Majówki z Panem Prusem przez zastępcę dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie dr Beatę Skrzydlewską, burmistrza Nałęczowa Wiesława Pardykę oraz prezesa Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa Bogusława Gałęzowskiego

60-lecie nadania praw miejskich Nałęczowowi – Pan Prus przypomina historię miasta

Spacer z Panem Prusem z udziałem członków Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa, członkiń Klubu Rękodzieła „Ziemianka”, kuracjuszy, gości i mieszkańców Nałęczowa przebranych w stroje z epoki:

  • Pokaz jazdy na bicyklu w alejach nałęczowskiego parku przygotowany przez Warszawskie Towarzystwo Cyklistów
  • Bohaterowie lektur Prusa – przedstawienie plenerowe przygotowane przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach
  • Nałęczowskie krówki – podczas spaceru panie z Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa i Pan Prus będą częstować uczestników XXII Majówki okolicznościowymi cukierkami ufundowanymi przez TPN

140 lat WTC – wystąpienie prezesa Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów prof. Jana Bestrego przy tablicy upamiętniającej WTC w Parku Zdrojowym w Nałęczowie

12.30 Literacki korowód – uczestnicy Majówki z Panem Prusem opuszczają park i kierują się w stronę Muzeum Bolesława Prusa

Muzeum Bolesława Prusa  13.00–18.30

13.00 Powitanie gości przez kierownika Muzeum Literackiego prof. Monikę Gabryś-Sławińską

Najmilsi – recytacja wierszy przez laureatów konkursu „Ewa Szelburg-Zarembina i jej twórczość dla dzieci” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Drzewcach (scena przy MBP)

Katarynka – spektakl na motywach noweli Bolesława Prusa, wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie (scena przy MBP)

Prus w rzeczy zaklęty – prezentacja zbiorów z kolekcji Tomasza Balika (sala wystaw czasowych MBP)

Koło fortuny – turniej z udziałem publiczności przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Nałęczowie (scena przy MBP)

14.30 Piosenki literackie Jacka Kaczmarskiego – koncert Adama Jarząbka i Dawida Kwiatkowskiego

16.00 Bolesław Prus w social mediach – prezentacja multimedialna przygotowana przez Tomasza Balika (sala wystaw czasowych MBP)

17.00 Koncert zespołu Pojazzja – poezja Joanny Koszałki ubrana w inspiracje jazzowe (scena przy MBP)

18.30 Zakończenie XXII Majówki z Panem Prusem

Dodatkowo:

Pan Prus gubi cukierki – podczas Majówki Pan Prus będzie częstował uczestników Majówki cukierkami

Szkiełko i oko – uczestnicy Majówki będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Panem Prusem

14.00–16.00 Warsztaty plastyczne dla dzieci (weranda MBP)

13.00–17.00 Popcorn i wata cukrowa – bezpłatny poczęstunek dla uczestników XXII Majówki z Panem Prusem

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp