Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu na przewodnika po Muzeum Narodowym w Lublinie, które odbędzie się w listopadzie 2023 roku.
Szkolenie obejmie osiem spotkań, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z:
– historią Wzgórza Zamkowego oraz jego najstarszymi zabytkami – donżonem i Kaplicą Trójcy Świętej,
– dziewięcioma ekspozycjami stałymi, które szczegółowo omówią ich kuratorzy,
– dostępnością Muzeum dla osób ze szczególnymi potrzebami,
– zasadami zwiedzania Muzeum.
Zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach (do wyboru):
- Grupa I – zajęcia w soboty i niedziele w godzinach 9.00-12.00.
- Grupa II – zajęcia w poniedziałki i środy w godzinach 9.00-12.00.
Szczegółowy harmonogram szkolenia znajduje się poniżej. W szczególnych przypadkach Muzeum zastrzega sobie prawo do zmiany harmonogramu szkolenia.
Szkolenie zakończone będzie dwuetapowym egzaminem – pisemnym oraz ustnym, którego termin zostanie ustalony z uczestnikami szkolenia (grudzień 2023 – styczeń 2024).
Pozytywny wynik egzaminu skutkuje:
– otrzymaniem certyfikatu upoważniającego do oprowadzania po Muzeum przez okres trzech lat, z możliwością prolongaty na kolejny okres,
– wpisaniem do bazy certyfikowanych przewodników MNwL udostępnionej na stronie internetowej muzeum.
Koszt szkolenia na przewodnika po Muzeum wynosi 200 zł i obejmuje:
– szkolenie prowadzone przez kuratorów wystaw stałych oraz pracowników Działu Edukacji,
– bezpłatny wstęp do Muzeum na okres szkolenia w celu przygotowania się do egzaminów,
– egzamin pisemny i ustny,
– materiały szkoleniowe,
– listę lektur uzupełniających,
– wydanie identyfikatora.
SZKOLENIE NA PRZEWODNIKA PO KAPLICY TRÓJCY ŚWIĘTEJ
Istnieje możliwość uzyskania certyfikatu wyłącznie na oprowadzanie po Kaplicy Trójcy Świętej (ważny przez okres 5 lat). Szkolenie obejmuje wówczas jedno spotkanie, na którym omówiona zostanie historia Wzgórza Zamkowego oraz Kaplica Trójcy Świętej.
W tym roku szkolenie po Kaplicy odbędzie się w dwóch terminach (do wyboru):
- 20 listopada (poniedziałek), godz. 9.00-13.00
- 26 listopada (niedziela), godz. 9.00-13.00
Koszt szkolenia na przewodnika po Kaplicy wynosi 50 zł i obejmuje szkolenie, bezpłatny wstęp do Kaplicy na czas szkolenia, materiały dodatkowe, egzamin pisemny i ustny oraz wydanie certyfikatu i identyfikatora.
Lista osób uprawnionych do oprowadzania po Kaplicy zostanie również włączona do bazy certyfikowanych przewodników udostępnionej na stronie internetowej Muzeum.
ZAPISY
Liczba uczestników szkolenia jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Aby wziąć udział w szkoleniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz uiścić opłatę za szkolenie na podstawie faktury wystawionej przez Muzeum.
Opłata za szkolenie musi zostać wniesiona do dnia 31 października 2023 roku. Osoby, które do tego dnia nie wniosą opłaty nie wezmą udziału w szkoleniu.
Rekrutacja na szkolenie trwa do 22 października 2023 roku (lub do wyczerpania liczby miejsc).
Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy zapoznać się z Regulaminem:
Szczegółowych informacji udziela Dział Edukacji:
e-mail: edukacja@mnwl.pl
tel. (81) 537 96 15
kom. 693 677 602
(kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00).
Uwaga!
Zgodnie z „Regulaminem świadczenia usług przewodnickich przez przewodników zewnętrznych w Muzeum Narodowym w Lublinie” (Zarządzenie nr 9/2022 z dnia 31 stycznia 2022 roku) prawo do oprowadzania po Muzeum Narodowym w Lublinie oraz Kaplicy Trójcy Świętej będą mieli wyłącznie przewodnicy posiadający ważny certyfikat wystawiony przez Muzeum.
Przewodnicy, którzy otrzymali uprawnienia na oprowadzanie po Muzeum Lubelskim w Lublinie (obecnie Muzeum Narodowe w Lublinie) lub Kaplicy Trójcy Świętej przed dniem 1 lutego 2022 roku zobowiązani są ponownego zdania egzaminu na przewodnika celem otrzymania nowego certyfikatu, bez konieczności uczestnictwa w szkoleniu.
Zapraszamy wszystkich licealistów do udziału w międzynarodowym projekcie realizowanym przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo, przy współpracy z Fundacją Polska Debatuje.
Jeśli:
– masz 15-19 lat;
– znasz język angielski w stopniu komunikatywnym;
– mieszkasz na terenie województwa lubelskiego;
– interesujesz się historią, archeologią lub szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym; oraz
– chcesz zdobyć podstaw debat w formacie schools, opanować umiejętność budowy argumentów oraz krytycznego myślenia…
… wypełnij formularz zgłoszeniowy i zostań uczestnikiem międzynarodowego projektu debatanckiego!
Formularz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSclALwp8_cmuKVeCDvGOMhEIO8dy-TK-YB5vxM4E2fDl95c3g/viewform
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 29 września 2023 roku. O wyborze uczestników decyduje kolejność zgłoszeń. Wyłonieni uczestnicy otrzymają potwierdzenie udziału w debacie do dnia 2 października do godziny 15.00.
Debata młodzieżowa składać się będzie z trzech komponentów:
– warsztatów wprowadzających – w trakcie których uczestnicy zapoznają się z podstawami debat w formacie schools oraz będą uczestniczyć w lekcji muzealnej przygotowującej merytorycznie do debaty z zakresu dziedzictwa kulturowego i archeologicznego.
Warsztaty odbędą się 9 października 2023, godz. 10:00- 14:00 w siedzibie Muzeum Narodowego w Lublinie (ul. Zamkowa 9);
– turnieju debat – w trakcie którego drużyny składające się z uczestników warsztatów będą debatować na temat zagadnień z zakresu archeologii i dziedzictwa kulturowego omawianych na warsztatach.
Turniej odbędzie się 21 października 2023, godz. 10.00-16.00, w siedzibie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie (pl. Litewski 3);
– polsko-norweskiego spotkania młodzieży – spotkanie młodzieży polskiej i norweskiej w formie online, w trakcie którego uczestnicy będą wymieniać się spostrzeżeniami dotyczącymi warsztatów i turnieju.
Spotkanie odbędzie się 25 października 2023, godz. 15.00 (spotkanie online).
Wszyscy uczestnicy otrzymają komplet materiałów edukacyjnych, które pozwolą przygotować się merytorycznie do debaty oraz pomogą w przyswojeniu podstaw z zakresu debat w formacie schools (broszura edukacyjna przygotowana specjalnie z myślą o turnieju, podcasty, filmy, dodatkowe materiały dotyczące dziedzictwa kulturowego, w tym dziedzictwa archeologicznego).
Do udziału w debacie młodzieżowej zapraszamy uczniów wraz z nauczycielami.
Szczegółowe informacje o projekcie:
Małgorzata Siedlaczek
Dział Edukacji
Muzeum Narodowe w Lublinie
e-mail: m.siedlaczek@mnwl.pl
Warsztaty wprowadzające do debaty młodzieżowej
Termin: 9 października 2023, godz. 10.00-14.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Lublinie (ul. Zamkowa 9)
Warsztaty mają na celu wprowadzenie młodzieży w tematykę dziedzictwa kulturowego, w tym archeologicznego, na przykładzie wystaw prezentowanych w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy, które będą pracować naprzemiennie – grupa pierwsza odwiedzi wybrane wystawy muzealne poszerzając swoją wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego, w tym archeologicznego. Grupa druga odbędzie w tym czasie warsztaty wprowadzające do podstaw debat w formacie schools ucząc się krytycznego myślenia, budowy argumentacji, krytycznego myślenia, oraz przygotowywania publicznych wystąpień. Po pierwszych warsztatach nastąpi zamiana grup warsztatowych.
Dodatkowo, uczestnicy otrzymają komplet materiałów edukacyjnych, które pozwolą na przygotowanie się do drugiego komponentu debaty, czyli turnieju debat. Wśród materiałów znajdą się: broszura z tezami do dyskusji oraz przykładowymi argumentami za i przeciw, podcasty, filmy, artykuły popularnonaukowe oraz materiały źródłowe.
Turniej debat
Termin: 21 października 2023, godz. 10.00-16.00
Miejsce: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie (pl. Litewski 3);
Po merytorycznym i praktycznym przygotowaniu, uczestnicy debaty młodzieżowej będą mogli stanąć w szranki ze swoimi kolegami i koleżankami oraz wziąć udział w turnieju debat. Turniej będzie składał się z kilku rund, w których młodzież będzie debatować na zadany temat. To, czy dana drużyna będzie musiała bronić tezy czy też szukać kontrargumentów, okaże się na krótko przed rozpoczęciem każdej rundy. Pozwoli to na bardziej obiektywne dyskusje i otwarcie się na poglądy drugiej strony.
Każda rozgrywka będzie oceniana przez sędziego oraz eksperta, którzy zdecydują, która drużyna wygrywa w pojedynku na argumenty i przechodzi do kolejnej rundy. W finale otwartym dla publiczności okaże się, która drużyna był najlepsza i zdobędzie tytuł zwycięzcy.
Polsko-norweskie spotkanie młodzieży – podsumowanie debaty młodzieżowej
Termin: 25 października 2023, godz. 15.00
Miejsce: spotkanie online na platformie Zoom
Podsumowaniem projektu (debaty młodzieżowej) będzie spotkanie uczniów z Polski i Norwegii, którzy brali udział w warsztatach wprowadzających oraz turnieju debat. Celem będzie wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy polską i norweską młodzieżą, co znacząco poszerzy kompetencje kulturowe uczniów. Spotkanie będzie miało na celu zaprezentowanie spostrzeżeń i różnych perspektyw młodzieży dotyczących dziedzictwa kulturowego. Spotkanie odbędzie się w formie online i moderowane będzie przez specjalistów z zakresu debat.
Debata młodzieżowa jest częścią projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Grupa Zamek i awangarda”
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Grupa Zamek i awangarda” w niedzielę, 27 sierpnia 2023 o godz. 12.00.
Polityczna odwilż 2. połowy lat 50. XX wieku wprowadziła niezwykłe ożywienie w środowisku artystycznym Lublina. Najbardziej znanym jej wyrazem była działalność Grupy „Zamek”, którą tworzyli zarówno artyści (m.in. Tytus Dzieduszycki, Włodzimierz Borowski, Jerzy Durakiewicz, Jan Ziemski, Przemysław Zwoliński, Krzysztof Kurzątkowski), jaki i krytycy (Wiesław Borowski, Jerzy Ludwiński, Hanna Ptaszkowska).
Wystawa prezentuje twórczość artystów grupy „Zamek” w kontekście sztuki nowoczesnej i w relacji do innych środowisk artystycznych (Grupy Krakowskiej, Grupy 55, Grupy 4F+R) oraz późniejszych eksperymentów konceptualnych prezentowanych w lubelskiej galerii Labirynt. Artyści związani z grupą „Zamek” poszukiwali właściwości współczesnego stylu, preferując indywidualny gest i abstrakcję niegeometryczną, a także odkrywali nowe jakości obrazu – konkretnego, strukturalnego – układając staranne i ekspresyjne kompozycje z niemalarskich materiałów. Idea obrazu-przedmiotu, opracowanego zróżnicowaną fakturą, pojętego całościowo, ewokującego emocje i oferującego zróżnicowane doświadczenia zmysłowe, zamanifestowała wolność tworzenia jako reakcję na przymus obrazu socrealistycznego. Zarazem wnikliwe studia krytyków publikowane w „Strukturach” usytuowały twórczość zamkowiczów w głównym nurcie europejskiej awangardy. Twórczość artystów lat 50. zapowiadała głębokie przeobrażenia w sztuce lat 60. w kierunku obrazów optycznych i kinetycznych, sztuki environment i procesualnej.
Wystawa przywołuje za pomocą aranżacji – efektu ruchomych kratownic i ścian – fundamentalne założenie malarstwa strukturalnego związane z operowaniem materialną, trójwymiarową formą obrazu-obiektu. Otwarta kompozycja wystawy odpowiada zarówno historycznym uwarunkowaniom eksperymentów wystawienniczych, jak i stanowi tło uwypuklające wciąż aktualny i atrakcyjny język artystyczny ukształtowany przez zamkowiczów.
Wstęp na oprowadzanie w ramach biletu wstępu na wystawy stałe Zamku Lubelskiego.
Etno-Czwartki
Zapraszamy na kolejny cykl czwartkowych spotkań dla dorosłych skoncentrowany wokół stałej wystawy etnograficznej oraz rękodzieła ludowego.
14 września: Mozaikowi święci- klejenie mozaiki z tesserów wykonanych przez uczestników podczas pieszego etapu zajęć, które odbyły się w czerwcu br.
Uwaga zajęcia wyłącznie dla uczestników zajęć którzy wykonali I etap prac przed wakacjami!
- 12 października: Miski z gliny zdobione angobą – Inspirując się wyrobami etnograficznymi wykonanymi w ubiegłym wieku w ośrodkach garncarskich Lubelszczyzny wykonamy miski z gliny, które ozdobimy angobami. Po wysuszeniu naczynia zostaną wypalone w piecu garncarskim i przekazane Państwu do odbioru.
- 23 listopada: Pająki z płótna – to tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe, charakterystyczne dla okolic Radzynia Podlaskiego. Płócienne pająki o niebywale lekkiej i nietypowej konstrukcji stanowić będą inspirację do realizacji własnej pracy.
- 7 grudnia: Ozdoby choinkowe – urzekające pięknem baletnice, aniołki, pawie oczka i wiele innych, zachęcą Państwa do zrobienia własnych niepowtarzalnych ozdób. Do prac wykonanych na bazie tradycyjnych przedwojennych wzorów wykorzystamy papier, bibułę, paciorki, pazłotko.
Uczestników warsztatów prosimy o zabranie ze sobą opakowań na wykonane przez siebie prace.
W wyjątkowych sytuacjach Muzeum zastrzega sobie możliwość zmiany terminu zaplanowanych spotkań
Termin: wybrane czwartki
godz. 16.30–18.30 lub dłużej
cena: 20 zł/os
Liczba miejsc ograniczona. Bilety dostępne na stronie www.bilety.mnwl.pl oraz w kasie muzealnej.
Spotkania ze sztuką ludową | Stroje ludowe Lubelszczyzny
W ramach „Spotkań ze sztuką ludową” zapraszamy Państwa na nowy cykl poświęcony odświętnym strojom ludowym regionu lubelskiego. Tematyka zaplanowanych spotkań oscylować będzie wokół zagadnień stroju w tradycji i współczesności.
Spotkaniom i konsultacjom każdorazowo towarzyszyć będzie wizyta na wystawie etnograficznej oraz bogata narracja przygotowana przez specjalistów, wprowadzająca w omawiane zagadnienie. Uczestnikom spotkań udostępniane będą unikatowe zbiory z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie, nie zawsze dostępne na co dzień.
Spotkania mają na celu prezentację historycznych zabytków w szerokim kontekście, zwrócenie uwagi na ich występowanie, na właściwe zasady noszenia poszczególnych elementów odzieży oraz właściwy sposób ich odtwarzania. Spotkaniom towarzyszyć będą dyskusje i wymiana informacji dotyczących problemów, które występują podczas odtwarzania strojów.
Zaplanowano jedno spotkanie na kwartał, w soboty, aby umożliwić uczestnictwo w konsultacjach jak największemu gronu zainteresowanych, w tym rekonstruktorom, zespołom obrzędowym i KGW.
Spotkania będą odbywać się w wybrane soboty od godziny 12.00, a omawiane będą kolejno poszczególne stroje:
- 22.10.2022 – strój krzczonowski
- 21.01.2023 – strój janowsko-kraśnicki
- 22.04.2023 – strój lubartowski
Bilety dostępne on-line oraz w kasie muzealnej w cenie 5 zł/os.
Kontakt:
Sekcja Etnografii
tel. (81) 537 96 35
e-mail: etnografia@mnwl.pl
Kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00