Etno-Czwartki
Zapraszamy na kolejny cykl czwartkowych spotkań dla dorosłych skoncentrowany wokół stałej wystawy etnograficznej oraz rękodzieła ludowego.
14 września: Mozaikowi święci- klejenie mozaiki z tesserów wykonanych przez uczestników podczas pieszego etapu zajęć, które odbyły się w czerwcu br.
Uwaga zajęcia wyłącznie dla uczestników zajęć którzy wykonali I etap prac przed wakacjami!
- 12 października: Miski z gliny zdobione angobą – Inspirując się wyrobami etnograficznymi wykonanymi w ubiegłym wieku w ośrodkach garncarskich Lubelszczyzny wykonamy miski z gliny, które ozdobimy angobami. Po wysuszeniu naczynia zostaną wypalone w piecu garncarskim i przekazane Państwu do odbioru.
- 23 listopada: Pająki z płótna – to tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe, charakterystyczne dla okolic Radzynia Podlaskiego. Płócienne pająki o niebywale lekkiej i nietypowej konstrukcji stanowić będą inspirację do realizacji własnej pracy.
- 7 grudnia: Ozdoby choinkowe – urzekające pięknem baletnice, aniołki, pawie oczka i wiele innych, zachęcą Państwa do zrobienia własnych niepowtarzalnych ozdób. Do prac wykonanych na bazie tradycyjnych przedwojennych wzorów wykorzystamy papier, bibułę, paciorki, pazłotko.
Uczestników warsztatów prosimy o zabranie ze sobą opakowań na wykonane przez siebie prace.
W wyjątkowych sytuacjach Muzeum zastrzega sobie możliwość zmiany terminu zaplanowanych spotkań
Termin: wybrane czwartki
godz. 16.30–18.30 lub dłużej
cena: 20 zł/os
Liczba miejsc ograniczona. Bilety dostępne na stronie www.bilety.mnwl.pl oraz w kasie muzealnej.
Spotkania ze sztuką ludową | Stroje ludowe Lubelszczyzny
W ramach „Spotkań ze sztuką ludową” zapraszamy Państwa na nowy cykl poświęcony odświętnym strojom ludowym regionu lubelskiego. Tematyka zaplanowanych spotkań oscylować będzie wokół zagadnień stroju w tradycji i współczesności.
Spotkaniom i konsultacjom każdorazowo towarzyszyć będzie wizyta na wystawie etnograficznej oraz bogata narracja przygotowana przez specjalistów, wprowadzająca w omawiane zagadnienie. Uczestnikom spotkań udostępniane będą unikatowe zbiory z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie, nie zawsze dostępne na co dzień.
Spotkania mają na celu prezentację historycznych zabytków w szerokim kontekście, zwrócenie uwagi na ich występowanie, na właściwe zasady noszenia poszczególnych elementów odzieży oraz właściwy sposób ich odtwarzania. Spotkaniom towarzyszyć będą dyskusje i wymiana informacji dotyczących problemów, które występują podczas odtwarzania strojów.
Zaplanowano jedno spotkanie na kwartał, w soboty, aby umożliwić uczestnictwo w konsultacjach jak największemu gronu zainteresowanych, w tym rekonstruktorom, zespołom obrzędowym i KGW.
Spotkania będą odbywać się w wybrane soboty od godziny 12.00, a omawiane będą kolejno poszczególne stroje:
- 22.10.2022 – strój krzczonowski
- 21.01.2023 – strój janowsko-kraśnicki
- 22.04.2023 – strój lubartowski
Bilety dostępne on-line oraz w kasie muzealnej w cenie 5 zł/os.
Kontakt:
Sekcja Etnografii
tel. (81) 537 96 35
e-mail: etnografia@mnwl.pl
Kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00