Etno-Czwartki
Etnoczwartki to cykl popołudniowych spotkań tematycznych przygotowanych z myślą o dorosłych miłośnikach naszego muzeum. Inspiracją dla zajęć stał się fascynujący świat sztuki ludowej Lubelszczyzny. Tematyka warsztatów koncentruje się wokół zagadnień etnograficznych poświęconych kulturze materialnej i duchowej. Spotkaniom każdorazowo towarzyszy narracja przygotowana przez specjalistów i wprowadzająca w omawiane zagadnienie. Tego, że rękodzieło ludowe nadal wprawia nas w zachwyt, nie musimy udowadniać. Przekonacie się sami.
Harmonogram spotkań (styczeń-czerwiec 2025)
23 stycznia (czwartek), godz. 16.30-18.30
Maski karnawałowe
Uczestnicy warsztatów poznają znaczenie i symbolikę maski oraz wykonają maskę karnawałową.
13 lutego (czwartek), godz. 16.30-18.30
Świece z wosku
Uczestnicy warsztatów poznają tradycyjne metody wykonywania świec woskowych na wsiach oraz ich zastosowanie a podczas warsztatów zrobią własną świecę z naturalnego wosku pszczelego.
20 marca (czwartek), godz. 16.30-18.30
Pisanki lubelskie
Uczestnicy warsztatów poznają charakterystyczne wzory lubelskich pisanek oraz wykonają własne pisanki pisane naturalnym woskiem pszczelim.
10 kwietnia (czwartek), godz. 16.30-18.30
Palmy
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi rodzajami palm występującymi na Lubelszczyźnie a następnie wykonają własną palmę z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów.
15 maja (czwartek), godz. 16.30-18.30
Podstawy ludowego tkactwa
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z tradycyjnymi tkaninami wytwarzanymi na Lubelszczyźnie oraz podstawowymi splotami tkackimi stosowanymi w tkactwie, następnie zastosują je podczas warsztatów wykonując próbki tkanin lnianych i wełnianych na ramie tkackiej.
12 czerwca (czwartek), godz. 16.30-18.30
Haft biłgorajski
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z haftem z okolic Biłgoraja, a podczas warsztatów zastosują tradycyjne wzory haftując niewielką serwetkę.
Uczestników warsztatów prosimy o zabranie ze sobą opakowań na wykonane przez siebie prace.
W wyjątkowych sytuacjach Muzeum zastrzega sobie możliwość zmiany terminu zaplanowanych spotkań
Termin: wybrane czwartki
godz. 16.30–18.30 lub dłużej
cena: 20 zł/os
Liczba miejsc ograniczona. Bilety dostępne na stronie www.bilety.mnwl.pl oraz w kasie muzealnej.
Spotkania ze sztuką ludową | Stroje ludowe Lubelszczyzny
W ramach „Spotkań ze sztuką ludową” zapraszamy Państwa na nowy cykl poświęcony odświętnym strojom ludowym regionu lubelskiego. Tematyka zaplanowanych spotkań oscylować będzie wokół zagadnień stroju w tradycji i współczesności.
Spotkaniom i konsultacjom każdorazowo towarzyszyć będzie wizyta na wystawie etnograficznej oraz bogata narracja przygotowana przez specjalistów, wprowadzająca w omawiane zagadnienie. Uczestnikom spotkań udostępniane będą unikatowe zbiory z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie, nie zawsze dostępne na co dzień.
Spotkania mają na celu prezentację historycznych zabytków w szerokim kontekście, zwrócenie uwagi na ich występowanie, na właściwe zasady noszenia poszczególnych elementów odzieży oraz właściwy sposób ich odtwarzania. Spotkaniom towarzyszyć będą dyskusje i wymiana informacji dotyczących problemów, które występują podczas odtwarzania strojów.
Zaplanowano jedno spotkanie na kwartał, w soboty, aby umożliwić uczestnictwo w konsultacjach jak największemu gronu zainteresowanych, w tym rekonstruktorom, zespołom obrzędowym i KGW.
Spotkania będą odbywać się w wybrane soboty od godziny 13.00, a omawiane będą kolejno poszczególne stroje:
25 stycznia 2025 – Strój łukowski
Bilety dostępne on-line oraz w kasie muzealnej w cenie 5 zł/os.
Kontakt:
Sekcja Etnografii
tel. (81) 537 96 35
e-mail: etnografia@mnwl.pl
Kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00