1 marca 2022
Archiwum wydarzeń

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Muzeum Narodowe w Lublinie upamiętniając Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zaprasza do udziału w warsztatach dotyczących tematyki umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia członków podziemia antykomunistycznego.

Szczególny nacisk zostanie położony na historię żołnierzy tzw. II konspiracji, walczących z sowietami i polskimi komunistami na Lubelszczyźnie w latach 1944- 1956. Warsztaty odbędą się 1 marca w godzinach 12.00 – 13.00 na wystawie militariów w Muzeum Narodowym w Lublinie.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  W 2010 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta, które byłoby wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny. Ta inicjatywa podtrzymana została przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego i zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp