Oblicza plakatu – wydarzenia towarzyszące
Wydarzenia towarzyszące wystawie “Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego”
Oprowadzania kuratorskie
21 października (sobota) – godz. 11.00
wstęp w ramach biletu na wystawy stałe
Wykład
Elwira Bolek, Jak działa plakat teatralny?
21 października (sobota), godz. 13.00
miejsce: sala kinowa
wstęp w ramach biletu na wystawy stałe
Wykład jest próbą spojrzenia na plakat nie tylko z perspektywy historii sztuki, ale też semiotyki i pragmatyki.
Plakat informuje o wydarzeniu kulturalnym i nakłania do przyjścia na sztukę teatralną, ale też zaciekawia, kusi odbiorcę swą wielowątkowością i zachęca do szukania sensów głębszych, uwzględniających nadawcze aluzje i prywatne skojarzenia z innymi tekstami kultury. Perswazyjność jest zazwyczaj wynikiem uruchomienia jednego z dwóch mechanizmów, zatrzymujących uwagę odbiorcy: albo odwołania się do czegoś znanego i oczywistego (na przykład symbolu lub stereotypu), albo zadania adresatowi interpretacyjnej zagadki, wejścia z nadawcą i samym przekazem w asynchroniczny dialog oraz kuszenia perspektywą znalezienia rozwiązania.
Odbiorca „działa” bowiem na plakat, oglądając i interpretując go, a plakat „działa” na odbiorcę, zachęcając do przyjścia na teatralne widowisko, ale czasem też skłaniając do refleksji na tematy społeczne, a nawet prowokując do przyjęcia określonych postaw i podjęcia zdecydowanych działań.
Elwira Bolek – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo, asystent w Katedrze Semantyki, Pragmatyki i Teorii Języka w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W pracach badawczych wykorzystuje metodologie językoznawcze w analizach polskich plakatów. Autorka książki Schematy i kreacje. Język i obraz w plakacie teatralnym (publikacja ukaże się nakładem Wydawnictwa UMCS w grudniu 2023 roku).
Warsztaty dla rodzin z dziećmi
Rodzinne warsztaty cyrkowe
Na wystawie „Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego” szczególne miejsce zajmuje plakat cyrkowy. W ramach niedzielnych warsztatów dla rodzin przeniesiemy nieco jego barw i magii na dziedziniec Zamku Lubelskiego!
Warsztaty cyrkowe to okazja do rozwoju poprzez zabawę już od najmłodszych lat. Zajęcia nastawione są na współpracę i dobrą zabawę pomiędzy dzieckiem i dorosłym. Dzięki różnym ćwiczeniom stymulujemy pracę obu półkul mózgowych, rozwijamy wytrwałość, cierpliwość i determinację. Zajęcia dla rodziców z dziećmi pokazują kreatywne zabawy, które można wykorzystać później w domu, a wpływają one pozytywnie na relacje z dzieckiem.
Prowadzenie:
Dominika Knap – animatorka kultury, pedagożka cyrku, koordynatorka dostępności. Absolwentka Animacja kultury UMCS oraz Filologii polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje ze społecznościami lokalnymi i grupami o różnych potrzebach, organizując projekty i prowadząc warsztaty. Najwięcej działa metodami pedagogiki cyrku. W cyrku jej ulubionymi dziedzinami jest żonglerka wieloosobowa oraz hula hoop. Współzałożycielka i członkini lubelskiej Fundacji Inside Out oraz Fundacji Sieć Pedagogiki Cyrku, działa również w Polskim Forum Młodego Cyrku. W wolnym czasie miłośniczka jazdy na rowerze, górskich wędrówek, książek i dobrego jedzenia.
Termin:
19 listopada (niedziela), godz. 11.30-13.30
wstęp wolny – obowiązkowa rezerwacja miejsc
zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres: edukacja@mnwl.pl
Uwaga! W warsztatach uczestniczą dzieci wraz z opiekunami.
Zbiórka uczestników w holu głównym muzeum.
Zapraszamy również na bezpłatne pokazy filmowe towarzyszące wystawie. Szczegółowe informacje na stronie: