26 lipca 2023
Archiwum wydarzeń

Warsztaty kuchni litewskiej

Ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej były wielokulturowym „tyglem”, w którym mieszały się różne narodowości, języki, religie i obyczaje. Jednym z elementów, który w szczególny sposób stał się odbiciem tego przenikania była kuchnia.

Baner wydarzenia Warsztaty kuchni litewskiej

Podczas kolejnych bezpłatnych warsztatów kulinarnych organizowanych przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oddział Muzeum Narodowego w Lublinie poznamy tradycyjną kuchnię litewską. Wydarzenie odbędzie się 6 sierpnia w Baszni Dolnej podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie.

W trakcie spotkania udamy się  podróż w świat smaków i zapachów aby lepiej poznać historię i kulturę Litwinów. Nauczymy się przygotowywać tradycyjny chłodnik litewski oraz kibiny litewskie wypełnione mięsnym farszem. Dowiemy się w jaki sposób uzyskać unikalny dla chłodnika kolor, jak przygotować ciasto do litewskich kibinów oraz po czym rozpoznać dobrze zawinięty kibin.

Warsztaty odbędą się o godzinie 12.00 i 15.00. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą poproszeni o wypełnienie ankiet, których analiza pozwoli poznać oczekiwania wobec Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Warsztaty organizowane są bezpłatnie (pierwszeństwo dla osób, które zgłosiły wcześniej chęć udziału w wydarzeniu).

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Lublinie wraz z oddziałem Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Gmina Lubaczów, Województwo Podkarpackie, Centrum Kultury w Przemyślu

Zgłoszenia: edukacja@mzwdr.pl

Termin: 6 sierpnia 2023 r.

Miejsce: Kresowa Osada, ul. Kolejowa 16, Basznia Dolna


Wydarzenia realizowane jest w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”. Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 483 000 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest zbudowanie trwałego międzynarodowego partnerstwa oraz sieci polsko-norweskiej współpracy.

Beneficjent: Muzeum Narodowe w Lublinie
Partner projektu: Muzeum Historii Kultury w Oslo

Logotypy programu EOG

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp