21-11-2023 - 31-12-2023
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, AKTUALNOŚCI

“Obrazy bez-kresu” – Wernisaż wystawy czasowej malarstwa Doroty Jurkowskiej

 

Zapraszamy do uczestnictwa w niezwykłej, a przy tym pełnej kolorów podróży przez Kresy!

 

Podążymy śladami autorki, która bezpośrednią inspirację czerpie ze swoich wypraw na dawne ziemie Rzeczypospolitej. W najbliższą niedzielę, 26 listopada, o godzinie 12:00 uroczystym wernisażem otworzymy wystawę malarstwa Doroty Jurkowskiej zatytułowaną: “Obrazy bez-kresu”.

Jak pisze kurator wystawy, dr hab. Marcin Lachowski, malarstwo Doroty Jurkowskiej stanowi zaproszenie w barwną podróż do kresu rozpoznawalnych form i kształtów. Podstawowym malarskim tematem jest krajobraz, obserwowany i rejestrowany w trakcie wypraw autorki wzdłuż ukraińskich rzek i po bezdrożach małych wiosek. Pejzaże te są próbą odtwarzania kontaktu z naturą, szukania beztroskiego, spontanicznego, czasem naiwnego obrazowania przyrody, dla której tereny dawnych „Kresów” wciąż budzą nostalgię za dziewiczą krainą, ale są też pejzażami introwertycznymi, próbą odtworzenia duchowej podróży, w której znane motywy zyskują niezwykłą interpretację – doprowadzoną do granic abstrakcji.

Od autorki:
“Urodziłam się, mieszkam i pracuję w Lublinie, ale korzeniami wyrastam nie tylko znad Bystrzycy, ale też z Białegostoku oraz Wołynia – nieprzebranego rezerwuaru malarskich inspiracji. Jestem absolwentką PLSP im. C. K. Norwida w Lublinie (1998) oraz historii sztuki na KUL (2003). Do tej pory odbyło się sześć moich wystaw (Niedrzwica Duża 2011, Lublin 2012, Lublin 2013, Lublin 2014, Lublin 2015 oraz Lublin 2020). Jestem mi niezmiernie miło, że mogę Państwa gościć na siódmej już wystawie, zorganizowanej dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie. To tu pracuję na co dzień, zajmując się kulturą i sztuką wieloaspektowo związaną z terenami Kresów II RP. Na wystawie pokazuję ponad 35 obrazów olejnych i kilkanaście mniejszych malowanych farbami akrylowymi i kredkami oraz techniką własną. Powstały w latach 2011-2023. Namalowałam je w Lublinie, mając w pamięci zachwyt nad pięknem dzikiej przyrody obserwowanej z kajakowej perspektywy. Poruszałam się po Prypeci, Stochodzie, Turii i Dniestrze. Rzeki te płyną nie tylko przez Wołyń i Podole, ale też w moim wnętrzu, co – mam nadzieję – bez trudu da się dostrzec w prezentowanych pracach. Serdecznie zapraszam chętnych do malarskiej eskapady przez „Obrazy bez-kresu”. Oprócz wspomnianych pejzaży prezentuję też kilkanaście abstrakcji, które można traktować jako swego rodzaju kolorystyczną zagadkę. Jej rozwiązanie jest możliwe również we wnętrzu odbiorcy. Odwiedzającym ekspozycję życzę szczęśliwej podróży oraz powodzenia w odgadywaniu zawartych tam treści, ubranych przeze mnie w kolory i kształty. Wystawa powstała dzięki pracy dwóch zespołów: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej i Muzeum Narodowego w Lublinie. Kartę pocztową z moim obrazem wydała Poczta Polska, a sfinansował Lubelski Klub Kolekcjonerów. Nad plakatem, folderem oraz stemplem okolicznościowym pracowały trzy wyjątkowe artystki z Warszawy, Lublina i Białegostoku. W pracę nad wystawą zaangażowało się również wiele innych życzliwych osób, którym serdecznie dziękuję.”

Link do wydarzenia

Wydarzenie jest objęte patronatem medialnym:
TVP3 Lublin
i ziemiewschodnie.pl

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp