9 grudnia 2023

Wizyta edukatorów z Muzeum Narodowego w Lublinie w Oslo

W dniach 18-29 września 2023 roku kilkuosobowy zespół pracowników Muzeum Narodowego w Lublinie i oddziału Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej wziął udział w warsztatach ekspertów w Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Celem wyjazdu była wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy pracownikami z Polski i Norwegii w zakresie edukacji, dostępności muzeów dla osób ze szczególnymi potrzebami, rozwoju publiczności i działań partycypacyjnych w zróżnicowanych, wielokulturowych społecznościach. Pracownicy mieli okazję przyglądać się zajęciom dla uczniów z wieloetnicznego liceum w pobliżu magazynów muzealnych, odwiedzili także wiele muzeów i instytucji kultury, w tym Muzeum Narodowe w Oslo, Muzeum Muncha, Muzeum Sztuki Współczesnej, Intercultural Museum, Norweskie Muzeum Ludowe, Norweskie Muzeum Techniki oraz Park Vigelanda i Park Rzeźby Ekeberg. Intensywna wizyta, obfitująca w wiele dyskusji zaowocowała pomysłami, które będą wcielane w życie. W trakcie warsztatów opracowana została wspólna lekcja muzealna dla młodzieży na temat dziedzictwa kulturowego z użyciem debaty, jako narzędzia edukacyjnego.

Logotypy programu EOG

Projekt „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo” korzysta z dofinansowania o wartości 483 000 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest zbudowanie trwałego międzynarodowego partnerstwa oraz sieci polsko-norweskiej współpracy.

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp