Dojazd do Muzeum
- Komunikacja miejska
Do Muzeum można dojechać autobusem. Placówka znajduje się w ścisłym centrum miasta, przy Placu Zamkowym. Najbliższy przystanek to Muzeum Narodowe – Zamek 01 oraz przystanek Muzeum Narodowe – Zamek 02 po przeciwnej stronie ulicy. Zatrzymują się na nich autobusy o numerach: 2, 5, 6, 17, 18, 22, 23, 24, 25, 29, 31, 32, 34, 39, 52, 57, 150, 301, Zielona. Aby z przystanku dostać się do siedziby Muzeum, należy wejść po wysokich schodach prowadzących z pl. Zamkowego na szczyt wzgórza zamkowego. By ominąć schody, do Muzeum można dotrzeć ul. Zamkową od strony al. Tysiąclecia, od ronda im. Romana Dmowskiego. Ten podjazd jest stosunkowo łagodny, choć brukowany, co może sprawiać trudności osobom poruszającym się na wózkach.
- Samochód
Przed samym Muzeum (ul. Zamkowa 9) mogą parkować wyłącznie osoby z niepełnosprawnością ruchu. Aby wjechać na parking przed siedzibą główną, jadąc od al. Tysiąclecia, należy skręcić w prawo w ul. Zamkową, tuż przed rondem im. Romana Dmowskiego. Na szczycie wzgórza zostały wytyczone trzy miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.
Parking ogólnodostępny znajduje się na pl. Zamkowym (wjazd od al. Tysiąclecia lub od ul. Kowalskiej), z którego do Muzeum trzeba się dostać po wysokich schodach. Jest to całodobowy parking płatny, niestrzeżony. Opłaty należy uiszczać w parkomacie, opłata obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–18.00. Poza tymi godzinami oraz w weekendy parking jest bezpłatny. Ten parking nie zawsze jest dostępny – ze względu na koncerty oraz inne wydarzenia często odbywające się na pl. Zamkowym.
- Autokar
Autokary mogą parkować na wytyczonych miejscach na pl. Zamkowym (wjazd od al. Tysiąclecia) oraz na parkingu „Pod Zamkiem” (wjazd od al. Unii Lubelskiej). Obydwa parkingi są płatne.
Dostępność Muzeum dla osób z niepełnosprawnością ruchu
Muzeum Narodowe w Lublinie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wejście główne do Muzeum znajduje się na poziomie dziedzińca zamkowego. W sezonie zimowym wejście jest możliwe wyłącznie przez główne drzwi dwuskrzydłowe znajdujące się w bramie, po prawej stronie (szerokość wejścia po otwarciu jednego skrzydła – 73 cm, po otwarciu drugiego skrzydła – 158 cm). W sezonie letnim dostępne są także przeszklone, dwuskrzydłowe drzwi od strony dziedzińca (szerokość wejścia po otwarciu jednego skrzydła – 97 cm, po otwarciu drugiego skrzydła – 193 cm).
Na parterze Muzeum znajduje się szatnia, kasa biletowa, sklepik muzealny oraz toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Druga toaleta przystosowana dla osób poruszających się na wózkach jest zlokalizowana w drugiej części budynku, przy klatce schodowej prowadzącej do Kaplicy Trójcy Świętej, na parterze.
Wystawy znajdują się na trzech kondygnacjach, pomiędzy którymi można poruszać się schodami, można także skorzystać z dwóch wind oraz podnośnika pionowego (zlokalizowane w różnych częściach Muzeum).
Aby dotrzeć do Kaplicy Trójcy Świętej, należy wjechać windą z holu głównego na poziom +1, skierować się korytarzem przez wystawę Sztuki Ludowej Regionu Lubelskiego do samego końca, a następnie skręcić w lewo i od razu w prawo, do przedsionka, gdzie znajduje się wejście do Kaplicy.
Osoby poruszające się na wózkach mogą dotrzeć do sali kinowej wejściem od dziedzińca (po lewej stronie, w połowie dziedzińca). Po wejściu do holu należy skorzystać z platfromy pionowej, a następnie rampy. Druga droga prowadzi przez muzeum – należy dostać się do holu przed salą wystaw czasowych, a następnie zjechać windą na poziom 1 i skorzystać z platformy, a następnie rampy.
Jedynym obiektem niedostępnym dla zwiedzających z niepełnosprawnością ruchową jest donżon. Ze względu na ograniczenia konserwatorskie nie można zamontować tam windy. Wysokie i kręte schody, które prowadzą na taras widokowy na szczycie, uniemożliwiają zwiedzanie tego obiektu osobom z niepełnosprawnością ruchu.
Dostępność Muzeum dla osób z niepełnosprawnością słuchu
Kasa biletowa oraz sklepik w hallu głównym na parterze są wyposażone w stanowiskowe pętle indukcyjne. Są one oznaczone międzynarodowym znakiem pętli indukcyjnej, tj. przekreślonym uchem z literą T w prawym dolnym rogu, na niebieskim tle.
Osoby niedosłyszące, które korzystają z aparatów słuchowych z cewką indukcyjną, mogą wypożyczyć także audioprzewodniki z indywidualną pętlą indukcyjną. Są one dostępne w cenie biletu wstępu w kasie muzealnej.
Ponadto w budynku znajdują się stacjonarne pętle indukcyjne. Wyposażona jest w nie Galeria Malarstwa Polskiego XIX–XX Wieku oraz sala wykładowa. Muzeum posiada także przenośną pętlę indukcyjną, którą można zastosować w trakcie wykładów, wernisaży i innych wydarzeń w przestrzeni muzealnej.
Osoby posługujące się językiem migowym mogą wypożyczyć tablety z wgraną informacją na temat poszczególnych wystaw w polskim języku migowym.
Informacje w PJM
Filmy w Polskim Języku Migowym na temat muzeum oraz wystaw stałych dostępne są w serwisie youtube.com:
Filmy o wystawach stałych oraz muzeum w PJM
Dostępność Muzeum dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Osoby niewidome i niedowidzące przed wizytą mogą zapoznać się z audiodeskrypcją budynku Muzeum oraz poszczególnych wystaw stałych, która dostępna jest na stronie internetowej muzeum. W holu głównym muzeum oraz na poszczególnych kondygnacjach znajdują się plany tyflograficzne muzeum, wykonane w kontrastowych kolorach oraz opisane brajlem.
Posiadamy także audiodeskrypcje wybranych obiektów, które są dostępne zarówno na stronie internetowej Muzeum, jak również w postaci bezpłatnych audioprzewodników do pobrania w kasie muzealnej. Trasa zwiedzania nie została specjalnie oznakowana, dlatego zalecamy zwiedzanie z asystentem lub poproszenie o pomoc opiekuna ekspozycji.
W Kaplicy Trójcy Świętej znajduje się mapa tyflograficzna przedstawiająca plan Kaplicy oraz usytuowanie fresków we wnętrzu świątyni. Jest ona opisana brajlem oraz udźwiękowiona – naklejone na mapę etykiety można odczytać za pomocą urządzenia PenFriend dostępnego na miejscu.
Na wybranych ekspozycjach znajdują się także tyflografiki, które można poznawać dotykiem.
Dostępność Muzeum dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Poniżej znajduje się informacja na temat działalności Muzeum Narodowego w Lublinie w tekście łatwym do czytania i rozumienia.
Muzeum Narodowe w Lublinie – informacja w tekście ETR [PDF (7MB)]
Informacje o wystawach stałych w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ETR):
- Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje ziemi lubelskiej [PDF (2MB)]
- Monety i medale na ziemiach polskich [PDF (3MB)]
- Historia uzbrojenia i malarstwo batalistyczne [PDF (10MB)]
- Malarstwo europejskie i sztuka zdobnicza [PDF (24 MB)]
- Trybunał Koronny W Dziejach Rzeczypospolitej [PDF (15MB)]
- Galeria Malarstwa Cerkiewnego [PDF (3MB)]
- Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego [PDF (6 MB)]
- Galeria Malarstwa Polskiego XIX-XX wieku [PDF (25 MB)]
- Grupa Zamek i Awangarda [PDF (5 MB)]
- Kaplica Trójcy Świętej [PDF (4 MB)]
Poniżej znajduje się przewodnik przed wizytą w Muzeum Narodowym w Lublinie:
Poniżej znajdują się audiodeskrypcje budynku Muzeum oraz poszczególnych wystaw.
Poniżej znajdują się audiodeskrypcje wybranych eksponatów z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie.
Włącz ich w kulturę! 2
W 2016 roku w ramach projektu realizowanego przez warszawską Fundację Kultury Bez Barier w Muzeum Narodowym w Lublinie odbyło się trzydniowe szkolenie na temat obsługi widza z niepełnosprawnością. Pracownicy muzeum zapoznali się ze specyfiką osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchu oraz próbowali sami wczuć się w rolę osób z dysfunkcjami. Duża część szkolenia była poświęcona zasadom pisania audiodeskrypcji.
Efektem współpracy były następujące udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością:
- 10 audiodeskrypcji dla osób niewidomych
- film w polskim języku migowym o historii muzeum i ekspozycjach stałych
- tyflografiki
Dotknij Historii – warsztaty muzealne dla dzieci niewidomych i niedowidzących
W 2017 roku zorganizowano cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży niewidomej i niedowidzącej z SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Wzięło w nich udział 30 uczestników ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Każda z grup brała udział w dwóch spotkaniach poświęconych historii wzgórza zamkowego oraz najcenniejszym skarbom muzeum. W trakcie warsztatów wykorzystane zostały materiały edukacyjne dostosowane do możliwości poznawczych uczestników, szczególnie aktywizujące zmysł dotyku, słuchu i węchu. Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2016-2018 zostało przeznaczone na wykonanie i zakup następujących materiałów edukacyjnych:
- tyflografiki z wizerunkiem fasady muzeum oraz czarciej łapy
- druki reliefowe przykładowych eksponatów z rzemiosła artystycznego
- nagrania binauralne odgłosów związanych z przestrzenią muzealną i eksponatami
Konkurs plastyczno-literacki „Zamek Lubelski na przestrzeni dziejów”
Z okazji 700. rocznicy nadania praw miejskich Lublinowi, w 2017 roku zorganizowano konkurs skierowany do dzieci i młodzieży z dysfunkcjami wzroku, słuchu, ruchu oraz niepełnosprawnością intelektualną z terenu województwa lubelskiego. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:
- „Zamek lubelski w oczach dziecka” – kategoria plastyczna dla uczniów szkół podstawowych,
- „Ilustrowana historia Zamku Lubelskiego” – kategoria plastyczno-literacka dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W ramach konkursu odbyło się 10 bezpłatnych zajęć na temat historii Zamku Lubelskiego i wzgórza zamkowego, w których uczestniczyli uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z regionu, uczniowie klas integracyjnych, podopieczni Fundacji Aktywnej Rehabilitacji oraz mali pacjenci z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. W konkursie wzięło udział około 70 uczestników, zaś pierwszą nagrodę ufundowała Pani Prezydentowa – Agata Kornhauser-Duda.
Czytanie Obrazów
Od 2016 roku muzeum współpracuje z Fundacją Kultury Bez Barier przy projekcie polegającym na udostępnieniu kolekcji polskich muzeów i galerii osobom z niepełnosprawnością sensoryczną. W ramach projektu zdigitalizowano wybrane obiekty z naszego muzeum, utworzono do nich audiodeskrypcje, opisy w tekście uproszczonym i tłumaczenia na polski język migowy. Materiały zostały zamieszczone na stronie internetowej projektu oraz w aplikacji na urządzenia mobilne. Zapraszany na stronę internetową: www.czytanieobrazow.pl
Teksty łatwe do czytania i rozumienia. Opisują wystawy stałe w Muzeum Narodowym w Lublinie.
- Śladami Przeszłości. Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej
- Monety i medale
- Historia Uzbrojenia i Malarstwo Batalistyczne
- Malarstwo Europejskie i Sztuka Zdobnicza XVI-XIX wieku
- Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej (1578-1794)
- Galeria Malarstwa Cerkiewnego
- Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego
- Galeria Malarstwa Polskiego XIX-XX wieku
- Grupa „Zamek” i Awangarda
- Kaplica Trójcy Świętej
O wystawach stałych w PJM
Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej
Monety i medale na ziemiach polskich X–XX wieku
Historia wojskowości X–XX wieku
Malarstwo Europejskie i Sztuka Zdobnicza XVI-XX wieku
Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego
Galeria Malarstwa Cerkiewnego
Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej (1578-1794)
Galeria Malarstwa Polskiego XIX-XX wieku
Grupa Zamek i Awangarda
O eksponatach
Jan Philip van Thielen – Dziewczynka w girlandzie kwiatów
Wojciech Gerson – Królowa Jadwiga i Dymitr z Goraja
Luisa de Silvestre – Lekcja śpiewu
Jacek Malczewski – Autoportret z parkami
Edward Okuń – Śmierć Paganiniego
Teodor Axentowicz – Święto Jordanu
Simon Vouet – Trzy boginie
Jan Matejko – Unia lubelska