Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla klas 4-8 szkół podstawowych. Każdy z proponowanych poniżej tematów zajęć realizowany jest na wybranych wystawach stałych Muzeum Narodowego w Lublinie.
Lekcje Muzealne
Zawód archeolog
Czym różniło się życie łowców mamutów od życia mieszkańców średniowiecznego grodu? Czym była lunula, a czym fibula? Wystawa archeologiczna będzie pretekstem do rozmów o epokach w dziejach ludzkości. Dowiemy się także, czym była rewolucja neolityczna i czy w Polsce wznoszono piramidy.
Nie od razu zamek zbudowano. Archeologiczne dzieje wzgórza Zamkowego w Lublinie
Wspólnie cofniemy się do początków osadnictwa na terenie dzisiejszego Lublina i zobaczymy, co odkryli archeolodzy podczas badania wzgórza Zamkowego. Czy dowiemy się, jak wyglądał średniowieczny gród i kim byli jego mieszkańcy? Zabytki archeologiczne odkryją przed nami wszelkie tajemnice.
Od rycerza do żołnierza, czyli o uzbrojeniu na ziemiach polskich
Czym walczył legendarny Zawisza Czarny, a czym żołnierze broniący polskich granic? Kto władał szablą, a kto dzierżył buławę? Przeprowadzimy przegląd gablot muzealnych w poszukiwaniu broni białej i palnej, elementów uzbrojenia oraz wyposażenia żołnierskiego. Na koniec sprawdzimy dyscyplinę naszych uczestników w czasie muzealnej musztry.
Jagiellonowie w Lublinie
Podczas zajęć odwiedzimy Lublin za czasów największej świetności – za panowania dynastii Jagiellonów. Opowiemy o słynnych jarmarkach lubelskich, królewskim kronikarzu i wychowawcy jego dzieci – Janie Długoszu, a przede wszystkim o uniach Polski z Litwą oraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Unia lubelska
O unii lubelskiej, jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, opowiemy przy obrazie mistrza Matejki. Czy dzień 1 lipca 1569 roku mógł wyglądać tak, jak przedstawił go artysta? Odpowiemy na to pytanie, analizując dostępne źródła oraz szukając tropów na płótnie.
Królowie na zamku
Jedni dziedziczyli tron, inni byli wybierani w wolnej elekcji. Królowie, bo o nich mowa, a także ich dokonania będą tematem tej lekcji muzealnej. Przemierzymy historię od Kazimierza Wielkiego aż po Stanisława Augusta Poniatowskiego. A może wśród władców Polski odnajdziemy również kobiety?
Ukryte znaczenia
Muzealne zakamarki mają swoje tajemnice. Zabawimy się w detektywów i dowiemy się między innymi, dlaczego miecz sprzed setek lat jest zwinięty w ślimak, jak znaleźć sekretne schowki w dawnych meblach i odczytać ukryty w obrazach przekaz.
Wśród kwiatów, łąk i lasów. O roślinach w sztuce
Artyści często czerpali inspiracje z otaczającej ich natury. Wśród muzealnych eksponatów odnajdziemy na to wiele przykładów. Czy rozpoczynamy na obrazach znajome kwiaty, drzewa i owoce?
Święci z kalendarza
Dlaczego święty Michał kapustę do beczki wpychał, a na świętego Franciszka szuka w polu ziarnek myszka? Która święta trzyma baranka, a która wypuszcza skowronka z mieszka? Porozmawiamy o świętych patronach, ich atrybutach oraz istotnych datach w kalendarzu obrzędowych wsi polskiej.
Pejzaż, portret i weduta
Wśród zbiorów muzealnych możemy znaleźć obrazy powstałe na przestrzeni setek lat. Co nam mówią i w jaki sposób? Na zajęciach busystematyzujemy wiedzę na temat gatunków malarskich i omówimy problematykę poruszaną w obrazach.
Obraz od kuchni
Artysta przed rozpoczęciem pracy musiał podjąć decyzję, za pomocą jakich środków zrealizuje swoją wizję. Użyć farby olejnej czy pasteli? Z której strony ukazać obiekt? Na zajęciach poznamy różne przykłady technik malarskich, rodzaje kompozycji i perspektyw.
W poszukiwaniu trzeciego wymiaru
Czy dzieła sztuki mogą ożyć? I w jaki sposób można to sprawić? Porozmawiamy o możliwości przekroczenia dwuwymiarowości obrazu, percepcji widzenia oraz potędze iluzji. Okaże się, że nie wszystko jest takie, jakie nam się wydaje.
Warsztaty Muzealne
Ulepione z gliny
W czasie pierwszego spotkania poznamy różne techniki garncarskie oraz metody zdobienia naczyń od czasów neolitu. Na koniec sami wcielimy się w rolę garncarza i spróbujemy stworzyć z gliny różne zabawki. Na kolejnych zajęciach poddamy nasze prace szkliwieniu, po którym będzie można zabrać je do domu. Możliwy jest także jednodniowy wariant warsz tatów – wówczas uczestnicy wykonują prace bez szkliwienia lub z gliny samoutwardzalnej.
Budujemy zamki
Podczas zajęć poznamy historię lubelskiego zamku, jego najstarsze budowle i ich funkcje. Zainspirowani makietą lubelskiego wzgórza zamkowego stworzymy według własnego pomysłu miniaturowe kartonowe założenia zamkowe.
W peruce lub w berecie, czyli o portrecie
Z profilu i en face. W popiersiu i w kontrapoście. Wyidealizowany lub eksponujący niedostatki urody. Tym razem opowiemy o sposobach portretowania na przestrzeni wieków oraz funkcjach, jakie pełniły te wizerunki, i stworzymy nietypowe konterfekty.
Kształcenie zmysłu piękna – nauka kaligrafii
Posługując się wzorami dawnego pisma oraz tradycyjnymi przyborami pisarskimi, takimi jak gęsie pióro, pióro ze stalówką w obsadce, tusz czy atrament, będziemy doskonalić naukę pisania. Podczas warsztatów i ćwiczeń z kaligrafii rozwiniemy zmysł piękna, estetyki, a także poćwiczymy precyzję oraz cierpliwość.
Malujemy jak mistrz
Zajęcia warsztatowe poświęcone technikom malarskim i rysunkowym. W zależności od preferencji proponujemy zwiedzanie Galerii Malarstwa Polskiego XIX–XX Wieku lub Galerii Grupy „Zamek” i Awangardy, a następnie zapraszamy na warsztaty, na których z wykorzystaniem farb lub pasteli wykonamy własne dzieła sztuki. Zajęcia mogą być poświęcone różnym tematom malarskim: martwej naturze, portretowi czy pejzażowi.
Malujemy na szkle!
Obrazy powstają nie tylko na płótnie, papierze czy desce. Tym razem opowiemy o malarstwie na szkle. Będziemy naśladować ludowych mistrzów samouków lub stworzymy własne malunki na szklanych szybkach.
Malarstwo materii
Czy połysk, lepkość bądź chropowatość mogą być tematem dzieła sztuki? Co robi piasek lub spróchniałe drewno pod zakrzepłą warstwą farby i lakieru? Okiem awangardowego artysty przyjrzymy się właściwościom wszechobecnej materii tworzącej otaczający nas świat i stworzymy własne prace w technice asamblażu.
Jak zamówić lekcję muzealną i warsztaty?
Zgłoszenia na lekcje i warsztaty muzealne przyjmuje Dział Edukacji (tel. 81 537 96 15, tel. kom. 693 677 602), od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00.
Zajęcia należy zamawiać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.
Podczas rezerwacji prosimy o dokładne podawanie następujących informacji:
- temat zamawianej lekcji
- dane szkoły
- nazwisko nauczyciela (opiekuna)
- liczba i wiek uczestników
Kiedy odbywają się lekcje i warsztaty?
Lekcje i warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych odbywają się w roku szkolnym od wtorku do piątku, od godziny 9.00 do 15.30. W szczególnych przypadkach, po wcześniejszym ustaleniu terminu istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć w innym terminie.
Opłata
Lekcja muzealna (czas trwania do 1,5 h) – uczestników zajęć obowiązuje jednorazowa opłata za lekcję (100 zł), do której należy doliczyć bilety dla każdego z uczniów (12.00 zł – bilet lekcyjny).
Lekcja muzealna z warsztatami (czas trwania do 2h) – uczestników zajęć obowiązuje jednorazowa opłata za lekcję (150 zł), do której należy doliczyć bilety dla każdego z uczniów (10.00 zł – bilet lekcyjny).
Opłatę za lekcję należy uiścić w kasie muzealnej przed zajęciami.
Opłata za zajęcia do wystaw czasowych może różnić się od opłaty standardowej. Szczegółowe informacje przy ofercie do wystaw czasowych.
Uwaga:
Lekcje muzealne prowadzone są dla grup maksymalnie 30-osobowych.
Warsztaty prowadzone są dla grup 25-osobowych (w zależności od tematu).
Opiekun powinien pozostać z grupą przez cały czas pobytu w muzeum.
W przypadku rezygnacji z zajęć bardzo prosimy o wcześniejszy kontakt z Działem Edukacji w celu ich odwołania!