Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla klas 1-3 szkół podstawowych. Każdy z proponowanych poniżej tematów zajęć realizowany jest na wybranych wystawach stałych Muzeum Narodowego w Lublinie.
Poznajemy Muzeum
Pierwsza wizyta w Muzeum będzie okazją do poznania najważniejszych pojęć związanych z muzealnictwem, takich jak: eksponat, wystawa czy kolekcja. Wspólnie zastanowimy się nad tym, po co istnieją muzea i o czym mogą nam powiedzieć gromadzone w nich przedmioty.
Unia lubelska
O unii lubelskiej, jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, opowiemy przy obrazie mistrza Matejki. Czy dzień 1 lipca 1569 roku mógł wyglądać tak, jak przedstawił go artysta? Odpowiemy na to pytanie, analizując dostępne źródła oraz tropy uwiecznione na płótnie.
Ludowo, kolorowo
Dzięki eksponatom z dziedziny sztuki ludowej opowiemy, jak żyło się pod strzechą. Będziemy opowiadać o codziennych obowiązkach, świątecznych strojach i dorocznych zwyczajach mieszkańców lubelskich wsi. W barwną krainę etnografii wprowadzą nas rzeźby i obrazy.
Skarby przeszłości
Skąd czerpiemy wiedzę o najdawniejszych dziejach człowieka? Jakie skarby przeszłości skrywa ziemia? Podczas spotkania na wystawie archeologicznej opowiemy o narzędziach i metodach pracy archeologa oraz poznamy najstarsze zabytki ze zbiorów Muzeum.
Pociągiem do sztuki
Czy da się namalować uczucia? Czy muzyka może mieć kolor? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, przyglądając się dziełom malarskim, od figuratywnych po abstrakcyjne.
Święci z kalendarza
Dlaczego święty Michał kapustę do beczki wpychał, a na świętego Franciszka szuka w polu ziarnek myszka? Która święta trzyma baranka, a która wypuszcza skowronka z mieszka? Porozmawiamy o świętych patronach, ich atrybutach oraz istotnych datach w kalendarzu obrzędowym polskiej wsi.
Wydarzenia towarzyszące wystawie Ostatni Lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Lubomirski
Lekcje i warsztaty muzealne
Z wizytą u generała – lekcja muzealna z nauką śpiewu pieśni legionowych (do 30 osób)
Historia ożywiona – żołnierz polski 1914-1939 – warsztaty połączone ze składaniem modelu czapki rogatywki polowej (do 20 osób)
Wspomnienia ze szkolnej ławki: kaligrafia, czyli nauka starannego pisania z Marysią i Jurkiem – warsztaty kaligraficzne (do 20 osób)
Jak zamówić lekcję muzealną?
Zgłoszenia na lekcje i warsztaty muzealne przyjmuje Dział Edukacji (tel. 81 537 96 15, tel. kom. 693 677 602), od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00.
Zajęcia należy zamawiać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.
Podczas rezerwacji prosimy o dokładne podawanie następujących informacji:
- temat zamawianej lekcji
- dane szkoły
- nazwisko nauczyciela (opiekuna)
- liczba i wiek uczestników
Kiedy odbywają się lekcje?
Lekcje i warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych odbywają się w roku szkolnym od wtorku do piątku, od godziny 9.00 do 15.30. W szczególnych przypadkach, po wcześniejszym ustaleniu terminu istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć w innym terminie.
Opłata za lekcje
Lekcja muzealna (czas trwania do 1,5 h) – uczestników zajęć obowiązuje jednorazowa opłata za lekcję (100 zł), do której należy doliczyć bilety dla każdego z uczniów (12.00 zł – bilet lekcyjny).
Lekcja muzealna z warsztatami (czas trwania do 2h) – uczestników zajęć obowiązuje jednorazowa opłata za lekcję (150 zł), do której należy doliczyć bilety dla każdego z uczniów (10.00 zł – bilet lekcyjny).
Opłatę za lekcję należy uiścić w kasie muzealnej przed zajęciami.
Uwaga:
Lekcje muzealne prowadzone są dla grup maksymalnie 30-osobowych.
Warsztaty prowadzone są dla grup 15-20-osobowych (w zależności od tematu).
Opiekun powinien pozostać z grupą przez cały czas pobytu w muzeum.
W przypadku rezygnacji z zajęć bardzo prosimy o wcześniejszy kontakt z Działem Edukacji w celu ich odwołania!