Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla klas 1-3 szkół podstawowych. Każdy z proponowanych poniżej tematów zajęć realizowany jest na wybranych wystawach stałych Muzeum Narodowego w Lublinie.
Lekcje Muzealne
Poznajemy Muzeum
Pierwsza wizyta w Muzeum będzie okazją do poznania najważniejszych pojęć związanych z muzealnictwem, takich jak: eksponat, wystawa czy kolekcja. Wspólnie zastanowimy się nad tym, po co istnieją muzea i o czym mogą nam powiedzieć gromadzone w nich przedmioty.
Legendy lubelskie
Skąd Lublin wziął nazwę? Dlaczego w herbie naszego miasta znajduje się koziołek? Kto zostawił odcisk łapy na stole trybunalskim? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w czasie zajęć, podczas których uczestnicy poznają najważniejsze legendy łączące się z bogatą przeszłością miasta.
Najstarsze zabytki wzgórza Zamkowego
Podczas zajęć przeniesiemy się w odległe czasy królów i rycerzy, gdy w miejscu dzisiejszego Muzeum na wzgórzu stał najprawdziwszy zamek. Wspólnie odkryjemy tajemnice zachowanych do dziś średniowiecznych budowli – wieży obronnej i kaplicy Trójcy Świętej – oraz poznamy najważniejsze elementy twierdz warownych.
Skarby przeszłości
Skąd czerpiemy wiedzę o najdawniejszych dziejach człowieka? Jakie skarby przeszłości skrywa ziemia? Podczas spotkania na wystawie archeologicznej opowiemy o narzędziach i metodach pracy archeologa oraz poznamy najstarsze zabytki ze zbiorów Muzeum.
Pociągiem do sztuki
Czy da się namalować uczucia? Czy muzyka może mieć kolor? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, przyglądając się dziełom malarskim, począwszy od figuratywnych po abstrakcyjne.
Zwierzaki-cudaki
W Muzeum ktoś pozostawił ślady! Podążając za nimi, poszukamy ich właścicieli. Znajdziemy przedstawienia zwierząt futrzastych i pierzastcyh, z dziobami bądź zębami, latających, pływających, pełzających i skaczących. A może wśród nich skryły się jakieś dziwne stwory?
Warsztaty Muzealne
Ulepione z gliny
W czasie pierwszego spotkania poznamy różne techniki garncarskie oraz metody zdobienia naczyń od czasów neolitu. Na koniec sami wcielimy się w rolę garncarza i spróbujemy stworzyć z gliny różne zabawki. Na kolejnych zajęciach poddamy nasze prace szkliwieniu, po którym będzie można zabrać je do domu. Możliwy jest także jednodniowy wariant warsz tatów – wówczas uczestnicy wykonują prace bez szkliwienia lub z gliny samoutwardzalnej.
Budujemy zamki
Podczas zajęć poznamy historię lubelskiego zamku, jego najstarsze budowle i ich funkcje. Zainspirowani makietą lubelskiego wzgórza zamkowego stworzymy według własnego pomysłu miniaturowe kartonowe założenia zamkowe.
W peruce lub w berecie, czyli o portrecie
Z profilu i en face. W popiersiu i w kontrapoście. Wyidealizowany lub eksponujący niedostatki urody. Tym razem opowiemy o sposobach portretowania na przestrzeni wieków oraz funkcjach, jakie pełniły te wizerunki, i stworzymy nietypowe konterfekty.
Kształcenie zmysłu piękna – nauka kaligrafii
Posługując się wzorami dawnego pisma oraz tradycyjnymi przyborami pisarskimi, takimi jak gęsie pióro, pióro ze stalówką w obsadce, tusz czy atrament, będziemy doskonalić naukę pisania. Podczas warsztatów i ćwiczeń z kaligrafii rozwiniemy zmysł piękna, estetyki, a także poćwiczymy precyzję oraz cierpliwość.
Malujemy jak mistrz
Zajęcia warsztatowe poświęcone technikom malarskim i rysunkowym. W zależności od preferencji proponujemy zwiedzanie Galerii Malarstwa Polskiego XIX–XX Wieku lub Galerii Grupy „Zamek” i Awangardy, a następnie zapraszamy na warsztaty, na których z wykorzystaniem farb lub pasteli wykonamy własne dzieła sztuki. Zajęcia mogą być poświęcone różnym tematom malarskim: martwej naturze, portretowi czy pejzażowi.
Malujemy na szkle!
Obrazy powstają nie tylko na płótnie, papierze czy desce. Tym razem opowiemy o malarstwie na szkle. Będziemy naśladować ludowych mistrzów samouków lub stworzymy własne malunki na szklanych szybkach.
Malarstwo materii
Czy połysk, lepkość bądź chropowatość mogą być tematem dzieła sztuki? Co robi piasek lub spróchniałe drewno pod zakrzepłą warstwą farby i lakieru? Okiem awangardowego artysty przyjrzymy się właściwościom wszechobecnej materii tworzącej otaczający nas świat i stworzymy własne prace w technice asamblażu.
Jak zamówić lekcję muzealną lub warsztaty?
Zgłoszenia na lekcje i warsztaty muzealne przyjmuje Dział Edukacji (tel. 81 537 96 15, tel. kom. 693 677 602), od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00.
Zajęcia należy zamawiać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.
Podczas rezerwacji prosimy o dokładne podawanie następujących informacji:
- temat zamawianej lekcji
- dane szkoły
- nazwisko nauczyciela (opiekuna)
- liczba i wiek uczestników
Kiedy odbywają się lekcje i warsztaty?
Lekcje i warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych odbywają się w roku szkolnym od wtorku do piątku, od godziny 9.00 do 15.30. W szczególnych przypadkach, po wcześniejszym ustaleniu terminu istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć w innym terminie.
Opłata
Lekcja muzealna (czas trwania do 1,5 h) – uczestników zajęć obowiązuje jednorazowa opłata za lekcję (100 zł), do której należy doliczyć bilety dla każdego z uczniów (12.00 zł – bilet lekcyjny).
Lekcja muzealna z warsztatami (czas trwania do 2h) – uczestników zajęć obowiązuje jednorazowa opłata za lekcję (150 zł), do której należy doliczyć bilety dla każdego z uczniów (10.00 zł – bilet lekcyjny).
Opłatę za lekcję należy uiścić w kasie muzealnej przed zajęciami.
Uwaga:
Lekcje muzealne prowadzone są dla grup maksymalnie 30-osobowych.
Warsztaty prowadzone są dla grup 15-20-osobowych (w zależności od tematu).
Opiekun powinien pozostać z grupą przez cały czas pobytu w muzeum.
W przypadku rezygnacji z zajęć bardzo prosimy o wcześniejszy kontakt z Działem Edukacji w celu ich odwołania!