Oprócz przedstawionej oferty dla uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej, którą możemy dostosować do podstawy programowej szkół ponadpodstawowych, proponujemy następujące tematy dla uczniów liceów i techników.
Motywy i symbole w sztuce
Marność nad marnościami i wszystko marność! Ale czy na pewno wszystko? Vanitas to tylko jeden z motywów, jakie poznamy na zajęciach. Jak artyści przedstawiali dzieciństwo, a jak naturę? Dlaczego Malczewski portretuje się z kąkolem w dłoni? Wspólnie odkryjemy bogactwo wątków i symboli uwiecznionych na płótnach.
Między Wschodem a Zachodem
Jak w ikonografii przedstawiano Chrystusa, a jak Maryję? Czym jest Deesis, a czym tabernakulum? Po czym możemy rozpoznać świętych? Rozszyfrujemy tajemnice malarstwa cerkiewnego i poczujemy atmosferę świątyni obrządku wschodniego.
Historia pędzlem malowana
Czy malarze są w stanie wiernie przedstawić fakty z dziejów Polski? Z jakich źródeł czerpali niegdyś artyści, kreśląc swą malarską wizję przeszłości? I czy na pewno nie dodawali od siebie słowa komentarza lub wręcz specjalnie nie zakłamywali rzeczywistości? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, analizując wybrane dzieła sztuki oraz właściwe im konteksty historyczne.
W orbicie awangardy
Co powstało w wyniku fascynacji awangardowych artystów kosmosem i naukami ścisłymi? Jak przedstawiali oni niewidoczne dla ludzkiego oka zjawiska fizyczne na obrazie? Wspólnie zbadamy między innymi rozchodzenie się fal świetlnych i dźwiękowych, a efekty naszych eksperymentów przełożymy na uniwersalny język sztuki.
Więzienie na Zamku
Podczas zajęć przypomnimy, że na wzgórzu Zamkowym znajdował się renesansowy zamek, gdzie zawarto unię lubelską. Ponadto przez 128 lat funkcjonowało tam więzienie – prześledzimy jego historię, począwszy od czasów zaborów, przez okres okupacji hitlerowskiej, aż po lata komunizmu.
Jak zamówić lekcję muzealną i warsztaty?
Zgłoszenia na lekcje i warsztaty muzealne przyjmuje Dział Edukacji (tel. 81 537 96 15, tel. kom. 693 677 602), od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00.
Zajęcia należy zamawiać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.
Podczas rezerwacji prosimy o dokładne podawanie następujących informacji:
- temat zamawianej lekcji
- dane szkoły
- nazwisko nauczyciela (opiekuna)
- liczba i wiek uczestników
Kiedy odbywają się lekcje i warsztaty?
Lekcje i warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych odbywają się w roku szkolnym od wtorku do piątku, od godziny 9.00 do 15.30. W szczególnych przypadkach, po wcześniejszym ustaleniu terminu istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć w innym terminie.
Opłata
Lekcja muzealna (czas trwania do 1,5 h) – uczestników zajęć obowiązuje jednorazowa opłata za lekcję (100 zł), do której należy doliczyć bilety dla każdego z uczniów (12.00 zł – bilet lekcyjny).
Lekcja muzealna z warsztatami (czas trwania do 2h) – uczestników zajęć obowiązuje jednorazowa opłata za lekcję (150 zł), do której należy doliczyć bilety dla każdego z uczniów (10.00 zł – bilet lekcyjny).
Opłatę za lekcję należy uiścić w kasie muzealnej przed zajęciami.
Uwaga:
Lekcje muzealne prowadzone są dla grup maksymalnie 30-osobowych.
Warsztaty prowadzone są dla grup 15-20-osobowych (w zależności od tematu).
Opiekun powinien pozostać z grupą przez cały czas pobytu w muzeum.
W przypadku rezygnacji z zajęć bardzo prosimy o wcześniejszy kontakt z Działem Edukacji w celu ich odwołania!