18-10-2023 - 04-12-2023
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, AKTUALNOŚCI

Nekropolia na Bajkowej Górze – wystawa plenerowa

 
Wernisaż wystawy “Nekropolia na Bajkowej Górze” odbędzie się 24 października 2023 r. o godz. 12.00 na Placu Litewskim 3, przed Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
 
W ramach wernisażu zapraszamy na spotkanie z twórcami wystawy, które poprowadzi dr Marcin Gapski, Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
 
Bilety na spotkanie dostępne w kasie Muzeum Narodowego w Lublinie oraz na stronie: bilety.mnwl.pl

Wystawa plenerowa czynna do 4 grudnia 2023 r., wstęp wolny.

– – –
Wystawa „Nekropolia na Bajkowej Górze. Polskie ślady na cmentarzu Bajkowa w Kijowie” poświęcona jest historii mało znanej w Polsce nekropolii, którą sfotografował Norbert Piwowarczyk.
 
Wystawę plenerową tworzy 10 plansz ze zdjęciami Norberta Piwowarczyka, ilustracjami archiwalnymi i zdjęciami dokumentacyjnymi. Wszystkie opatrzone są merytorycznym komentarzem dra Bartłomieja Gutowskiego, historyka sztuki i inwentaryzatora.
 
Kijów jest miastem, które kryje wiele nieoczywistych polskich śladów. To tutaj w XIX i XX w. miały swoje przedstawicielstwa znaczące polskie przedsiębiorstwa. Ukazywała się polska prasa i działały liczne polskie organizacje czy polski teatr.
 
Cmentarz Bajkowa jest jednym z nich. Powstał w 1834 r., a jego nazwa nie ma nic wspólnego z bajkami, lecz wywodzi się od nazwiska rosyjskiego generała Siergieja Bajkowa. Do niego to bowiem należały na początku XIX wieku grunty w okolicy dzisiejszego cmentarza.
 
Na terenie nekropolii zachowało się wiele kaplic autorstwa znanych architektów kijowskich, m.in. Władysława Horodeckiego. Jest też kilkaset nagrobków z napisami w języku polskim. Spoczywają tu m.in.: księgarz i wydawca Leon Idzikowski, prawnik Leonard Jankowski, malarz Wilhelm Kotarbiński, fotograf Włodzimierz Wysocki, kolekcjoner Józef Choynowski czy prezydent Kijowa Józef Zawadzki. Są tu także groby znanych obywateli Ukrainy, np. poetki Łesi Ukrainki czy konstruktora samolotów Olega Antonowa. Wystawa zdecydowanie przybliża miejsce, które warto lepiej poznać.
 
Organizatorzy: Instytut Polonika, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
Autor wystawy: Bartłomiej Gutowski
Fotografie: Norbert Piwowarczyk, Bartłomiej Gutowski
Projekt ekspozycji: Barbara Kowalewska
Realizacja: Perfect Events Agencja Reklamowa Rafał Krauze

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp